انواع چراغ رشد گیاه ال ای دی

انواع چراغ رشد گیاه ال ای دی

چراغ های رشد گیاه ال ای دی می توانند انواع مختلفی داشته باشند. در اینجا ما این چراغ ها را از نظر طیف نور، فن آوری های مختلف LED و طراحی لامپ ها دسته بندی کرده ایم.

فهرست محتوا

انواع چراغ رشد گیاه بر اساس طیف نور کدامند؟

چراغ‌های رشد LED با توجه به طیف‌های نور مناسب برای رشد گیاه می‌توانند سه نوع اصلی باشند.

نور رشد LED گیاهی: طیف نور آبی

مرحله رویشی گیاهان به طیف نور آبی نیاز دارد تا چرخه رشد را محکم نگه دارد. با در نظر گرفتن این عامل، چراغ های رشد LED رویشی به طور خاص برای مرحله رشد رویشی گیاهان طراحی شده اند. آنها طیف نور آبی را از ۴۰۰ تا ۵۰۰ نانومتر ارائه می دهند. این طول موج نور باعث رشد برگ و ساقه، رشد ریشه و ساختار کلی گیاه می شود. این نور بیشتر تولید کلروفیل را تحریک می کند و اجازه می دهد تا CO2 بیشتری وارد برگ ها شود. بنابراین، LED های رویشی نور را رشد می دهند تا از رشد شدید گیاهان و فتوسنتز حمایت کنند.

نور رشد LED گلدهی: طیف نور قرمز

پس از مرحله رویشی گیاهان، مرحله گلدهی شروع می شود. این مرحله برای تحریک هورمون های لازم برای گلدهی و باردهی نیاز به طیف نور قرمز دارد. چراغ های رشد LED گلدار برای برآوردن نیازهای نور گیاه طراحی شده اند. آنها نورهایی را با نسبت بیشتری از طول موج قرمز (۶۰۰-۷۰۰ نانومتر) روشن می کنند. چنین نوری تولید هورمون را برای شروع فرآیند گلدهی تحریک می کند و رشد گل و میوه را افزایش می دهد. بنابراین جریان رشد نور LED باعث انتقال از رشد رویشی به رشد تولید مثلی می شود.

نور رشد LED با طیف کامل (full espectrom)

چراغ رشد گیاه فول اسپکتروم

چراغ‌های رشد LED با طیف کامل، طیف‌های نور طبیعی خورشید را تکرار می‌کنند که تمام طول موج‌های نور را فراهم می‌کنند. آنها طیف متعادلی را منتشر می کنند که کل محدوده نور مرئی (۳۸۰ تا ۷۶۰ نانومتر) را پوشش می دهد. اینها شامل نورهای قرمز و آبی است که مراحل رویشی و گلدهی گیاه را می پوشاند. علاوه بر این، طیف های نور دیگری مانند نورهای نارنجی، زرد، سبز، UV و قرمز دور نیز در آن گنجانده شده است. بنابراین، نور رشد LED با طیف کامل، نیازهای نوری گیاهان را برای تمام مراحل زندگی، از نهال تا رشد رویشی و گل‌دهی، برآورده می‌کند.

چراغ رشد گیاه بر اساس فناوری نور LED

چراغ های رشد LED بر اساس فناوری های مورد استفاده می توانند انواع مختلفی داشته باشند. اینها به شرح زیر است –

چراغ رشد LED COB (تراشه روی برد)

اگر به دنبال یک چراغ رشد گیاه با طیف کامل هستید، LED های COB یک گزینه عالی هستند. می توانید بدون نگرانی در مورد تغییرات طیف از آنها برای کل مرحله رشد گیاه استفاده کنید. در چراغ های رشد COB، LED ها به طور نزدیک روی یک تخته قرار می گیرند. چنین ترتیباتی به آنها اجازه می دهد تا روشنایی یکنواخت را در سراسر باغ داخلی فراهم کنند. بیشتر نقاط داغ و سایه را به حداقل می رساند و اطمینان حاصل می کند که همه گیاهان نور برابر دریافت می کنند.

چراغ های رشد LED کوانتومی برد

چراغ های رشد گیاه LED برد کوانتومی دارای یک برد مدار بزرگ با LED های کوچک متعدد هستند. آنها معمولاً دارای یک طراحی کم ارتفاع هستند که به نور اجازه می دهد تا عمیق تر به سایبان نفوذ کند و به برگ ها و شاخه های پایینی برسد. علاوه بر این، آنها گرمای کمتری نسبت به چراغ‌های تخلیه با شدت بالا (HID) سنتی یا طرح‌های LED قدیمی‌تر تولید می‌کنند. این خروجی حرارت کمتر به حفظ محیط مساعدتر برای رشد گیاه کمک می کند و نیاز به تجهیزات خنک کننده اضافی را کاهش می دهد. برخی از چراغ های رشد LED تخته کوانتومی نیز تنظیمات طیف و شدت قابل تنظیم را ارائه می دهند. بنابراین می توانید نور خروجی را با نیازهای گیاهی خاص تنظیم کنید.

بیشتر بخوانید
علت سوختن ریسه های LED چیست ؟ مزیت نسوز بودن ریسه های لوپ لایت چیست ؟

چراغ های رشد LED با شدت بالا

چراغ‌های رشد LED با شدت بالا برای گیاهانی که به تشعشعات فعال فتوسنتزی بالا (PAR) نیاز دارند، عالی هستند. آنها می توانند بازده نور بالایی را برای حمایت از رشد و نمو شدید گیاهان ارائه دهند. و این همان چیزی است که آنها را برای تولید صنعتی ایده آل می کند. علاوه بر این، چراغ‌های رشد گیاه LED با شدت بالا در اشکال و پیکربندی‌های مختلفی از جمله پنل، میله‌ها و ماژول‌ها در دسترس هستند. این تطبیق پذیری به شما این امکان را می دهد که تنظیم نور را بر اساس اندازه و چیدمان مناطق در حال رشد خود سفارشی کنید.

چراغ رشد گیاه بر اساس طراحی و الگوی چراغ LED

انواع مختلفی از چراغ های LED به عنوان چراغ های رشد LED استفاده می شود. این عوامل، چراغ های رشد LED می توانند انواع مختلفی داشته باشند. برخی از انواع اصلی به شرح زیر است –

پنل LED Grow Light

چراغ های رشد گیاه پنل LED رایج ترین دسته از چراغ های مورد استفاده برای باغبانی داخلی هستند. چه یک باغ داخلی در مقیاس کوچک و چه در مقیاس بزرگ، این چراغ ها گزینه های استاندارد در نظر گرفته می شوند. آنها از یک صفحه مسطح با LED های متعدد تشکیل شده اند که به صورت شبکه ای مرتب شده اند. LED های موجود در این لامپ ها طیف متعادلی از نور را ارائه می دهند. آنها به رنگ قرمز، آبی و گاهی اوقات سفید هستند. همچنین ممکن است شامل طیف های نور دیگری مانند زرد، سبز و نارنجی باشد تا طیف کاملی از نور را ارائه دهد.

چراغ های رشد گیاه کشاورزی عمودی

در کشاورزی عمودی، گیاهان در چندین لایه روی هم چیده می شوند تا استفاده از فضا به حداکثر برسد. و چراغ‌های ال‌ای‌دی کشاورزی عمودی طراحی فشرده و باریکی دارند تا نور کافی برای چنین آرایش گیاهان متراکمی را فراهم کنند. آنها سایه را به حداقل می رسانند و اطمینان می دهند که هر گیاه نور کافی برای رشد مطلوب دریافت می کند. ضریب فرم کوچک آنها امکان استفاده کارآمد از فضا و ادغام آسان در مجموعه کشاورزی عمودی را فراهم می کند. این چراغ ها معمولا با گزینه های نصب انعطاف پذیر عرضه می شوند. بنابراین، می توانید زوایای پرتو را با نیازهای روشنایی گیاه خود تنظیم کنید.

چراغ های رشد گیاه T5

لامپ T5 رشد گیاه

چراغ های رشد LED T5 جایگزینی عالی برای نورهای فلورسنت سنتی هستند. آنها از نظر انرژی کارآمدتر هستند و مانند وسایل فلورسنت گاز مضر تولید نمی کنند. چراغ های رشد LED T5 بیشتر برای جوانه زنی بذرهای داخلی، شبیه سازی و مراحل اولیه رشد رویشی استفاده می شود. آنها بسیار سبک وزن و از نظر طراحی ساده هستند. این ویژگی آنها را برای تنظیمات در مقیاس کوچک، فضاهای تنگ یا مناطق با محدودیت ارتفاع ایده آل می کند. علاوه بر این، چراغ‌های رشد LED T5 نگهداری آسان و مقرون به صرفه‌تر از سایر اشکال روشنایی هستند.

بیشتر بخوانید
ریسه های دکوراتیو

ریسه نواری رشد گیاه

ریسه نواری رشد گیاه لوپ لایت

چراغ های رشد گیاه بصورت نواری معمولاً به عنوان روشنایی مکمل همراه با پانل های LED بزرگتر یا چراغ های HID برای پوشش نور اضافی استفاده می شود. این چراغ‌های رشد بسیار انعطاف‌پذیر هستند و به شما امکان می‌دهند آن‌ها را در هر فضای حیاتی باغ نصب کنید. ریسه نواری گزینه مناسبی برای شما هستند اگر یک باغچه تنگ با کمترین فضا دارید. این چراغ ها تضمین می کنند که همه گیاهان شما از نور کافی برای اطمینان از رشد مناسب برخوردار هستند. علاوه بر این، ریسه های نواری نواری قابلیت کم و زیاد کردن نور را دارند.

نکاتی که قبل از خرید لامپ رشد گیاه باید بدانید

قبل از انتخاب هر چراغ رشد برای یک باغ سرپوشیده، باید چند فاکتور اساسی را بدانید. اینها به شرح زیر است:

خروجی طول موج

قبل از انتخاب هر لامپ رشد گل و گیاهی، باید اطلاعات مناسبی در مورد طول موج های گیاهی مناسب داشته باشید. تأثیر نور بر گیاهان برای تفاوت در طول موج ها متفاوت است. به عنوان مثال، نور با طول موج ۴۰۰-۵۰۰ نانومتر برای مرحله رویشی گیاه بهترین عملکرد را دارد. طیف آبی این نور باعث رشد گیاهان و کشیده شدن برگ ها و ریشه ها می شود. باز هم، طول موج ۶۰۰-۷۰۰ نانومتر برای مرحله گلدهی خوب است. اما اگر می‌خواهید یک چراغ روشنایی برای کل چرخه زندگی گیاه داشته باشید، نور رشد LED با طیف کامل فول اسپکتروم همان چیزی است که به آن نیاز دارید. این نور با طیف کاملی از طیف های مرئی، از جمله UV و مادون قرمز عرضه می شود.

کیفیت تراشه ال ای دی

دیودهای ساطع کننده نور یا LED ها از ترکیبات نیمه هادی مختلف ساخته شده اند. این ترکیبات به نسبت مخلوط می شوند تا طول موج های مورد نیاز برای گیاهان خاص را تولید کنند. اگر نسبت نیمه هادی ها خوب نباشد، LED ها طول موج های دقیقی را نشان نمی دهند. به همین دلیل است که کیفیت و ترکیب تراشه های LED برای حفظ کیفیت روشنایی ضروری است. و برای آن، همیشه به دنبال مارک های معتبر با کیفیت نور بهتر باشید. اگر به دنبال ریسه رشد گیاه نواری هستید، لوپ لایت یکی از بهترین گزینه هاست. برای اطمینان از عملکرد صحیح همه تراشه‌های LED ما از یک فرآیند محفظه‌بندی دقیق LED پیروی می‌کنیم. بنابراین، لازم نیست نگران کیفیت نور با نوارهای LED ما باشید.

درجه حفاظت IP

همانطور که چراغ های رشد گیاه در مناطق باغ قرار می گیرند، با رطوبت زیاد سروکار دارند. گیاهان مقدار زیادی آب را از طریق فرآیند تعرق آزاد می کنند. این باعث می شود رطوبت باغ داخلی بالا نگه داشته شود. علاوه بر این، محیط باغ با خاک، کود و ذرات گرد و غبار سروکار دارد. بنابراین، رتبه بندی درجه حفاظت IP یک ملاحظه بسیار مهم برای ایمن نگه داشتن لامپ شما از این محیط است. معمولاً IP65 برای چراغ های رشد گیاه بهترین در نظر گرفته می شود. این درجه دستگاه را از گرد و غبار، خاک و رطوبت محافظت می کند. برای کسب اطلاعات در مورد IP، می توانید مقاله درجه حفاظت چیست را مطالعه کنید.

بیشتر بخوانید
آیا ریسه ال ای دی ۱۲ ولت، می‌تواند با ولتاژ کمتر از 12 ولت کار کند؟

Lumens، PAR و Lux

لومن، PAR و لوکس برخی از واحدهای اندازه گیری نور LED هستند. اینها با خروجی روشنایی لامپ های LED سروکار دارند. اما برای چراغ‌های رشد LED، لومن و لوکس برای اندازه‌گیری نیازهای نوری گیاه مناسب نیستند. این دو واحد با دید انسان سروکار دارند. در مقابل، تشعشعات فعال فتوسنتزی یا PAR با رشد گیاهان سروکار دارد. طول موج نور مرتبط با رشد گیاه را اندازه گیری می کند. بنابراین، به جای جستجوی مقادیر لومن یا لوکس، مقادیر PAR را برای انتخاب چراغ های رشد گیاه در نظر بگیرید. نمودار زیر به شما کمک می‌کند تا لومن PAR و lux را متمایز کنید.

فاصله بین نور چراغ رشد گیاه و گیاهان چقدر باید باشد؟

فاصله بین LED رشد نور و گیاهان در حفظ شدت نور بسیار مهم است. اگر نور خیلی دور از گیاه قرار گیرد، نور کافی برای فعال کردن فتوسنتز دریافت نمی کند. باز هم، قرار دادن وسایل خیلی نزدیک روی رشد گیاهان تاثیر منفی می گذارد. به همین دلیل فاصله روشنایی مناسب الزامی است. با این حال، نیاز به این فاصله برای مراحل مختلف رشد گیاه متفاوت است. البته باید توجه داشت فاصله پیشنهادی بین چراغ‌های LED رشد و گیاهان ممکن است بسته به اندازه و شدت نور دستگاه متفاوت باشد.

  1. مرحله نهال: مرحله نهال گیاهان به شدت نور کمتری نیاز دارد. در این مورد، فاصله نور رشد LED باید بین ۲۴-۳۶ اینچ از بالای خاک باشد. نور ملایم و ملایم از این فاصله به آنها کمک می کند تا به خوبی جوانه بزنند.
  2. مرحله رویشی: مرحله رویشی گیاهان برای اطمینان از رشد مناسب نیاز به نور شدیدتری دارد. بنابراین، شما باید فاصله بین نور و گیاهان را کاهش دهید. محدوده ۱۲-۲۴ اینچ ایده آل است. این به گیاه در فتوسنتز کمک می کند و باعث رشد سریعتر می شود.
  3. مرحله گلدهی و باردهی: برای حمایت از مرحله گلدهی و میوه دهی به نور شدیدتر نیاز است. فاصله روشنایی بین ۱۶ تا ۳۶ اینچ از سایبان گیاه می تواند خروجی بهتری داشته باشد.

شدت نور: PPFD چیست؟

شدت نور Grow Light با PPFD اندازه گیری می شود. PPFD مخفف عبارت Photosynthetic Photon Flux Density است. تعیین می کند که چند فوتون در یک ثانیه به یک منطقه برخورد می کند. واحد PPFD میکرومول بر متر مربع در ثانیه یا میکرومول بر متر مربع بر ثانیه است. شما می توانید مقادیر PPFD هر چراغ رشد LED را با استفاده از یک سنسور کوانتومی اندازه گیری کنید. گیاهان مختلف نیاز به شدت متفاوتی دارند. بنابراین، قبل از انتخاب درجه بندی PPFD چراغ ها، باید در مورد نیازهای گیاه تحقیق کنید. نمودار زیر به شما در مورد نیازهای شدت نور دسته های مختلف گیاهان کمک می کند.

دسته بندی > > > مقالات لوپ لایت
برچسب ها > > >

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست